Jak moderní svět ovlivňuje náš mozek
využito ve
výuce
Anotace
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
Vaše hodnocení pomůže ostatním při výběru toho pravého materiálu.
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
Základní atributy materiálu
- Autor: Luboš Soldát
- Poskytovatel: Metodický portál RVP.CZ
- Datum vložení do systému: 04. 12. 2018
- Datum vzniku: 19. 05. 2016
- Umístění materiálu: -
- Stupeň vzdělání: základní vzdělávání
- Ročník: -
- Dostupnost: Volně dostupné bez registrace
- Typ materiálu: článek
- Licence: Creative Commons - Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 ČR
- Jazyk: Čeština
- Otevřený zdroj: Ano
Chcete se k materiálu vyjádřit?
Využijte prostor pro férovou diskusi.
#fairplay
Komentář
Vyciťuji z článku jakýsi informační pesimismus. Že prý jsme obklopováni různými skutečnostmi, pseudofakty, reklamou a dalšími rádoby informacemi, které je náš mozek NUCEN vnímat. (...) K této situaci samozřejmě hodně přispívají moderní technologie, které množství příchozích informací znásobují.
Ty moderní technologie ale dělají právě jen to, co uživatel chce aby dělaly! Chcete, aby znásobovaly množství příchozích informací? Budou znásobovat. Proč ale nechcete, aby ty příchozí informace naopak filtrovaly, třídily podle priority a relevance, zaznamenávaly pro pozdější zpracování a případně na ně samy reagovaly? Cože, vy nevíte jak to zařídit? To ale není chyba těch technologií! Ujišťuji vás, že dnes už by všechny požadované manipulace zvládly.
Dnešní "chytré" telefony jsou z hlediska zpracování příchozích informací dost blbé. Kdyby byl zájem uživatelů, výrobci "telefonické" části smartfounů by museli dodávat svůj komunikační software s rozumným rozhraním, aby vám příchozí hovor nezvonil v kapse, ale aby ho (potichoučku!) "zvednul" váš program. Pokud by vám volal někdo z budky, asi by měl smůlu. Ale pokud by vám volal někdo z opravdu chytrého smartfounu, ty dva přístroje by se dokázaly domluvit, aniž by vás vyrušily. Pokud by předmětem hovoru nebylo cosi, co by vyžadovalo váš okamžitý zákrok. Ale to by musel rozpoznat váš program - ne nějaký blb na vzdáleném konci, který se vyžívá v nasazování maximálních priorit svým banálním kecům.
A ještě historická odbočka. Před třiceti lety počítače uměly přibližně totéž, co umí dnes - až na to telefonování. Obávám se, že pan autor nemá ponětí, co před třiceti lety uměly ty nejvýkonnější počítače. Ale ještě zajímavější mi připadá, co uměly počítače před čtyřiceti lety. Z rozumných a užitečných věcí totéž, co umí dnes - editovat a zaznamenat text, přeložit, spustit a ladit programy. Jenomže tehdy na to stačila paměť 32 kB (ano, šestnáct kiloslov!) a žádný disk, zatímco dnes potřebují gigabajty paměti a stovky megabajtů disků. "Pokrok" nezastavíš a u Microsoftů a Intelů si mohou blahopřát, jak se jim kšefty daří ...
Vaše hodnocení pomůže ostatním při výběru toho pravého materiálu.
Přidejte hodnocení anonymně nebo pod svým profilem.