Vannevar Bush a jeho Memex po 70 letech
využito ve
výuce

Anotace
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
Vaše hodnocení pomůže ostatním při výběru toho pravého materiálu.
hodnocení
hodnocení
využito ve
výuce
Základní atributy materiálu
- Autor: Bořivoj Brdička
- Poskytovatel: Metodický portál RVP.CZ
- Datum vložení do systému: 04. 12. 2018
- Datum vzniku: 09. 06. 2015
- Umístění materiálu: -
- Stupeň vzdělání: základní vzdělávání
- Ročník: -
- Dostupnost: Volně dostupné bez registrace
- Typ materiálu: článek
- Licence: Creative Commons - Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 ČR
- Jazyk: Čeština
- Otevřený zdroj: Ano
Chcete se k materiálu vyjádřit?
Využijte prostor pro férovou diskusi.
#fairplay

Komentář
Svobodná výměna informací, a to primárně mezi vědci? Rozpor hned zkraje: výměna informací primárně mezi vědci není žádná svobodná výměna.
Ale z tohoto bych nevinil V.Bushe - takovéhle rádoby humanistické nálepky lze nasadit každému, tím spíš, když už se nebožtík nemůže bránit. V reálném životě se V.Bush choval úplně normálně, jako by se choval kdokoli jiný na jeho pozici šéfa OSRD, a důležité informace tajil, zejména před politiky, kteří - kdyby se dověděli, oč jde - by mu kafrali do jeho díla.
Bushovy nápady a zejména Memex byly inspirací pro několik větví současného vývoje informačních prostředků, z nichž dvě mi připadají významné (a významně odlišné): mnoha uživateli sdílená celosvětová "knihovna informací", a PDA. Základní odlišnost spočívá v tom, že do sdílené knihovny smí zasahovat každý, zatímco PDA patří jenom jedinému uživateli.
Ze sdílené celosvětové knihovny informací je dnes Internet, či spíše worldwide web, či ještě přesněji Wikipedia a různé podobné sajty. Bushův ideál všeobecné viditelnosti informací funguje dobře, ale všeobecná přístupnost dat i pro zápis je problematická. A zůstala by problematickou, i kdybychom tu přepisovatelnost omezili jenom na Bushem zmiňovanou vrstvu asociací a metainformací. Internet prostě je a vždy bude ze své povahy nedůvěryhodný zdroj informací. Bush měl tu nevýhodu (nebo možná výhodu), že o této své představě mohl jenom teoretizovat a že ji nikdy neviděl prakticky realizovanou a zprzněnou komerčními zájmy.
PDA stále existují, ale ve své původní formě jsou vymírající druh. Jejich funkci přebraly dílem chytré telefony, dílem poněkud hloupé tablety, ale činnost naznačenou Bushem zvládají (když uživatel ví co chce a ví, jak to docílit). Jakou činnost? Osobní knihovnu vlastnoručně vybraných a zpracovaných informací, případně osobní knihovnu vlastnoručně navržených asociací, vazeb a komentářů k veřejně přístupným informacím. Tomuto přístupu (míněno "postoji") k informacím fandím a předvídám zářivou budoucnost, i když provázenou nekonečným bojem se zištnými prodejci a nezištnými prosazovateli aplikací podporujících kreativitu a dotykovost jako nejvyšší ideál lidstva.
Poznamenávám, že technologie "cloud" (a potažmo celý Internet) je vůči těmto dvěma protichůdným postojům k informacím neutrální. Nejde o to, zda vaše data jsou na hard disku vašeho počítače nebo na serveru kdesi v Singapuru, ale o to, zda do těch vašich dat hrabete jenom vy nebo ještě někdo jiný.
„... profese jakýchsi průkopníků, kteří budou nacházet potěšení v hledání spojitostí v enormním množství běžně dostupných záznamů.“ - Evidentně, ne všechny Bushovy inspirativní nápady byly použitelné. Jak se můžeme přesvědčit i na portálu RVP, o průkopníky nacházející potěšení není nouze, ale jimi nalézané "spojitosti" jsou mnohdy zcestné. Což takový potěšený průkopník řeší tak, že k danému tématu naráz zaujímá pestrou škálu stanovisek, od nadšeně souhlasných až po kategoricky odmítavá.
Vaše hodnocení pomůže ostatním při výběru toho pravého materiálu.
Přidejte hodnocení anonymně nebo pod svým profilem.